BDAR
gdpr

Jūsų asmens duomenų valdymas

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. 


SAULE IS

 

             Viešųjų pirkimų tarnyba (toliau - VPT) įgyvendina projektą „Centrinės viešųjų pirkimų informacinės sistemos modernizavimas“ (toliau – Projektas) finansuojamą pagal 2014-2020 metų Europos Sąjungos fondų investicijų veiksmų programos projekto 10 prioriteto „Visuomenės poreikius atitinkantis ir pažangus viešasis valdymas“ 10.1.2-ESFA-V-916-01-0015 priemonė „Nacionalinių kovos su korupcija priemonių įgyvendinimas“.

Projekto apimtyje VPT numato modernizuoti centrinę viešųjų pirkimų informacinę sistema – CVP IS sukuriant naują SAULĖ informacinę sistemą (toliau – SAULĖ IS). Įgyvendinant projektą siekiama didinti e-pirkimų vykdymo efektyvumą, automatizuoti pirkimų procesą nuo planavimo iki sutarties sudarymo, kurti priemones didesniam informacijos viešinimui, sukurti sąsajas su kitų institucijų, kurių duomenys reikšmingi viešųjų pirkimų procedūroje, bei kontroliuojančiųjų institucijų informacinėmis sistemomis, sukurti funkcionalumus, leidžiančius atsekti potencialų interesų konfliktą bei įgyvendinti kitas skaitmenines priemones, padedančias užkardyti korupcinio pobūdžio veikas.

           Atnaujinus CVP IS bus ne tik pasiektas projekto tikslas ir patenkinti tikslinių grupių poreikiai, bet ir pagreitinti viešųjų pirkimų procesai, sumažinta administracinė našta, sumažintos viešųjų pirkimų išlaidos, skatinant konkurenciją tarp tiekėjų, sudaryta galimybė perkančiosioms organizacijoms naudoti įvairesnius viešųjų pirkimų būdus, geriau išnaudojami perkančiųjų organizacijų žmogiškieji ištekliai viešųjų pirkimų srityje.

           Skirtas finansavimas 5.600.939,78 Eur.

CENTRINĖS VIEŠŲJŲ PIRKIMŲ SISTEMOS SAULĖ IS ĮGYVENDINIMO ETAPAI

Viešųjų pirkimų tarnyba (toliau - Tarnyba) įgyvendina Europos Sąjungos lėšomis finansuojamą projektą „Centrinės viešųjų pirkimų informacinės sistemos modernizavimas“ (Projekto kodas: 10.1.2-ESFA-V-916-01-0015). Centrinė informacinė sistema Saulė (toliau Saulė IS) bus kuriama iki 2023 metų spalio mėn.

Tarnyba nuo 2022 m. pradės Saulės IS viešinimo programą „Pasirengimas viešųjų pirkimų sistemos pokyčiui – Saulės apšvietimas“. Planuojami viešinimo etapai:

2022 m. sausio mėn. ir reguliariai, kas tris mėnesius, Tarnyba dalinsis Saulės IS kuriama dokumentacija ir kuriamos programinės įrangos testavimo rezultatais. Informacija bus prieinama viešai ir bus skelbiama per informacines priemones bei atskiru raštu išsiunčiant susijusioms šalims.

2022 m. gegužės mėn. bus surengtas pristatomasis renginys, kuriame bus detaliai paaiškinami būsimi technologiniai ir procedūriniai pokyčiai, diskutuojama apie kiekvienos įmonės galimą pokytį.

2022 m. spalio–lapkričio mėn. vykdomos konsultacijos dėl reikalingų kiekvienos suinteresuotos šalies pokyčių elementų (aptariami pokyčiai turėtų būti suplanuoti iki metų galo,  planuojant biudžetus 2023 m.).

2023 m. kovo mėn. – spalio mėn. vyks Saulė IS naudotojų mokymai.

2023 m. liepos mėn. – Saulė IS funkcionalumo pristatymas rinkai.

2023 m. rugsėjo – gruodžio mėn. – Saulės IS visuotinio naudojimo pradžia.

 

 

Projekto vadovė

Eglė Radvilė [email protected]

Projektu siekiama palengvinti darbo procesus dierbant su viešųjų pirkimų procesais.
Prioritetinės kryptys:

Vientisas, tolygus ir aiškus kompiuterizuojamas procesas;

Duomenimis grįsti sprendimai;

Lengvai modifikuojama, lanksti sistema;

Šiuolaikiškų technologijų panaudojimas – BI, AI, robotika ir kt.;

Optimalūs palaikymo kaštai – įvertinti galimybę naudoti atviro kodo programinę įrangą.

 

Pagrindinis Projekto tikslas - sumažinti korupcijos atsiradimo ir plitimo veiksnius viešuosiuose pirkimuose.

SAULĖ IS sukūrimo tikslai:

 • visus viešuose pirkimuose vykstančius procesus transformuoti į išmanius skaitmeninius sprendimus elektroninėje erdvėje;
 • integruoti SAULĖ IS su valstybės registrais ir susijusiomis valstybinėmis informacinėmis sistemomis;
 • iš esmės padidinti SAULĖ IS naudotojų darbo efektyvumą ir pagreitinti susijusius veiklos procesus;
 • automatizuoti viešųjų pirkimų rizikų vertinimą bei patobulinti viešųjų pirkimų duomenų analitiką ir jos sklaidą;
 • padidinti viešųjų pirkimų skaidrumą, taikant atvirų duomenų principus bei kitas šiuolaikiškas visuomenės ir viešųjų pirkimų dalyvių informavimo priemones;
 • optimizuoti SAULĖ IS plėtros ir priežiūros išlaidas ir SAULĖ IS įgyvendinimo skaidrumą, užtikrinant CVP IS plėtros ir priežiūros paslaugų tiekėjų konkurenciją;
 • atnaujinti SAULĖ IS įgyvendinimo architektūrą bei technologines priemones, atsižvelgiant į šiuolaikiškas IT rinkos tendencijas;
 • perkelti SAULĖ IS į konsoliduotą Valstybės IT infrastruktūrą.
 • sukurti naujas ir patobulinti esamas VPT SAULĖ IS priemonėmis teikiamas paslaugas.
 • Parengti detalios analizės dokumentą pagal nustatytus sistemos funkcinius reikalavimus ir pateiktus sistemoje būsimus procesų diagramas pirkimo techninėje specifikacijoje;
 • Parengti detalizuotus projektinius sprendimus sistemos saugos, technologinei, duomenų, aplikacijų architektūrai ir įgyvendinti projektavimo veiklas pagal reikalavimus projektavimui;
 • Tinkama apimtimi ir laiku sukurti SAULĖ IS informacinę sistemą, paruoštą diegimui į konsoliduotą Valstybės IT infrastruktūrą (VDPT);
 • Integruoti SAULĖ IS su valstybės registrais ir susijusiomis valstybinėmis informacinėmis sistemomis;
 • Įgyvendinti SAULĖ IS kokybės užtikrinimo veiklas: testavimą, bandomąją eksploataciją ir kt.;
 • Apmokinti visas su SAULĖ IS kūrimu ir naudojimu susijusias suinteresuotas šalis naudotis SAULĖ IS informacine Sistema.

UAB „Novian Systems“, UAB „ForIT“, UAB „IO Projects“

Projekto komandą sudaro sistemos kūrėjų, techninės priežiūros, viešųjų pirkimų tarnybos darbuotojai, papildomi specialistai ir konsultantai.
Pagrindiniai komandos atstovai:
Viešųjų pirkimų projekto vadovė: Eglė Radvilė, [email protected]
Techninės priežiūros vadovas: Žydrūnas Skardžius, [email protected]
Sistemos kūrėjai: Svajūnas Kiršis, [email protected]

Kviečiame į SAULĖ projektą pažiūrėti kitu kampu, prisidėti prie iniciatyvos, tapti mūsų komandos kūrimo dalimi, teikiant pastabas, pastebėjimus, pasiūlymus ir savo įžvalgas šioje GITHUB platformoje https://github.com/Viesuju-pirkimu-tarnyba/saule/

SAULE IS techninės specifikacijos projektą galima peržiūrėti čia

 

1. Kaip buvo pasirinkta Vilniaus savivaldybės administracijos komanda rengti techninės priežiūros paslaugų pirkimo dokumentus ir valdyti projektą iš VPT pusės.

Atsakymas. Projektą įgyvendina VPT darbuotojų komanda (valstybės tarnautojai ir darbuotojai, dirbantys pagal darbo sutartis) kartu su viešąjį pirkimą laimėjusia tiekėjų grupe, kurie rengia techninę specifikaciją ir vykdys techninę priežiūrą. Siekdami turėti kuo visapusiškesnį ir kritiškesnį sprendinių vertinimą, visus tarpinius projekto rezultatus viešinsime bei pasitelksime ekspertus, kurie teiks konsultacijas, rekomendacijas, kaip tinkamai pasiekti geriausią rezultatą.

2. Kas iš tikrųjų rengia Saulės IS architektūros projektus, ar For IT ir I/O projects komandose yra visų išvardintų pop-tech/hi-tec sprendimų specialistų?

Atsakymas. Projektą įgyvendina VPT darbuotojų komanda kartu su ForIT ir IOproject komanda. Saulės  architektūros vizija buvo parengta siekiant, tiek patiems įsivaizduoti būsimą Saulės sistemą, tiek tikintis vertingų patarimų iš įvairių sričių ekspertų. Taip pat norime akcentuoti, kad pateikta Saulės  vizija nėra privaloma būsimiems tiekėjams, kurie galbūt jau turės savo sprendinį ar kitokią architektūrą.

3. Kur galima būtų susirasti funkcinius reikalavimus didžiųjų duomenų platformos ir dirbtinio intelekto panaudojimui? Be šito susidaro stiprus įspūdis, kad architektūroje yra pop-tech perteklius, kurie iš esmės didins sistemos kūrimo ir eksploatacijos kaštus bei rizikas.

Atsakymas. Šiuo metu nėra baigti būsimi veiklos procesai bei Saulės funkciniai reikalavimai. Juos irgi pateiksime viešai ir lauksime vertingų pastabų bei komentarų. Taip pat reikėtų vertinti, kad Saulės projektas gyvuos ne vienus metus ir dabar sprendimai, kurie atrodo „futuristiniai“ gali tapti kasdieniniai ir todėl jiems numatoma galimybė įsiterpti ir tarp tradicinių funkcijų.

4. Kodėl buvo pasirinkta nesivadovauti Agile įgyvendinimo būdo ir techninės priežiūros rekomendacijomis (IVPK 2014 ir 2017m), bet rengiama gan detali technologinė architektūra prieš finalizuojant veiklos reikalavimus

Atsakymas. Projektą planuojama įgyvendinti pasitelkus geriausias žinomas Agile patirtis bei praktikas. Tačiau siekiant surinkti iš skirtingų sričių ekspertų vertinimus ir konkrečias pastabas, bei paskaičiuoti pirminius vertinimus dėl projekto vertės bei trukmės, buvo nuspręsta parengti pirminę Saulės architektūrą. Taip pat norime akcentuoti, kad pateikta Saulės vizija nėra privaloma būsimiems tiekėjams, kurie galbūt jau turės savo sprendinį ar kitokią architektūrą.

5. Matau repozitorijoje ir toliau važiuoja viskas per issues modulį. Reikia administratoriams parodyti, kaip github naudoti. Čia geras pavyzdys iš Alaskos viešojo sektoriaus https://github.com/AlaskaDHSS/RFP-Search-Unification

Atsakymas. Ačiū, kad pasidalinote puikiu pavyzdžiu. Į Github sudėjome ir dokumentus, tinkančius parsisiuntimuistruktūruotu md formatu.

6. Atrodo ne tik ukrainiečiai savo Prozzoro bet ir Moldavai MTender sistema vysto https://openprocurement.io pagrindu. Ar tikrai iš pagrindu darysite sistema?

Atsakymas. Saulės projektas buvo pradėtas nuo esamos situacijos įvertinimo bei surinktos tarptautinės patirties analizės (patalpinta github esama situacija). Kuriant Saulės procesus ir funkcionalumą bus vertinama užsienio šalių patirtis, o techninė specifikacija rengiama tokia, kuri leistų ateiti plačiam ratui potencialių tiekėjų, su įvairiais produktais, neapsiribojant tik Prozorro sistema. Techninėje užduotyje bus numatyti Saulės suinteresuotų šalių, kurios naudosis sistema, poreikiai, o įgyvendinimo sprendinius siūlys tiekėjai. Bet kokiu atveju kitoje šalyje sukurtą IS reikėtų adaptuoti naudojimui Lietuvoje, tad, mūsų manymu, tiekėjai ir su Prozorro ar analogišku sprendiniu galės drąsiai dalyvauti konkurse, siūlydami geriausią sprendimą. Pasirinkome viešinti visus tarpinius projekto rezultatus, kad „išgaudytume“ galimus  netikslumus ar dirbtinius apribojimus kažkam dalyvaujant sistemos diegimo konkurse. Būsime dėkingi už konstruktyvią kritiką, nurodant, kas jūsų nuomone galėtų apriboti galimybę diegti tiek Prozorro, tiek MTender, tiek kitą jau sukurtą sprendinį, pritaikant jį Lietuvos rinkai.

7. Ar pati sistema bus atvirojo kodo? #publiccode

 

Atsakymas. Saulės projekte, tikimės, bus panaudota daug open source komponentų, bet tai priklausys ir nuo būsimų tiekėjų pasiūlymų kurie dalyvaus konkurse. Tikėtina, kad visa sistema negalės būti (dėl saugumo, dėl rizikų vertinimo ir kitų svarbių algoritmų) atviro kodo. Tačiau dalis komponentų tikrai galėtų būti atverti.

Paskutinė atnaujinimo data: 2022-12-07