BDAR
gdpr

Jūsų asmens duomenų valdymas

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. 


VPT informuoja, kurių pirkimų prevencinė peržiūra numatoma I ir II ketvirtį

Data

2023 02 03

Įvertinimas
1
naujienai viesinimas (19).jpg

Viešųjų pirkimų tarnyba (toliau – Tarnyba), vykdydama prevencinį darbą, šių metų I-II ketvirtį vykdys žemiau nurodytų pirkimų, kurie bus atrenkami pagal tam tikrus kriterijus, prevencinę peržiūrą:

  • tiltų, viadukų statybos darbų, greitkelių, kelių tiesimo, kelio darbų pirkimai, kurių pagrindiniai BVPŽ kodai yra: nuo 45221000 iki 45221250 ir nuo 45233000 iki 45233340 (toliau – kelių darbų pirkimai);
  • medicinos priemonių, priskiriamų brangioms sveikatos priežiūros technologijoms, kurios nurodytos Medicinos priemonių naudojimo tvarkos aprašo, patvirtinto 2010 m. gegužės 3 d. Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro įsakymu Nr. V-383 „Dėl medicinos priemonių naudojimo tvarkos aprašo patvirtinimo“, 1 priede, pirkimai;
  • taip pat vykdys pirkimų, apie kuriuos pirkimo vykdytojų manymu, neprivaloma skelbti, tačiau, priėmus sprendimą nustatyti laimėjusį pasiūlymą, pirkimų vykdytojai paskelbė savanoriško ex ante skaidrumo skelbimą, peržiūrą.

Prevenciškai tikrinant kelių darbų pirkimų dokumentus, Tarnyba vertins pirkimo dokumentuose nustatytus kvalifikacijos reikalavimus, pašalinimo pagrindus, ekonomiškai naudingiausio pasiūlymo vertinimo kriterijus ir vertinimo tvarką bei nustatytų kriterijų sąsajumą su sutarties vykdymu, aplinkos apsaugos (žaliuosius) kriterijus. Taip pat tikrins, ar numatytas tiesioginis atsiskaitymas su subtiekėjais, ar pirkimo sutarties projekte nustatyta kainos (įkainių) perskaičiavimo (indeksavimo) tvarka atitinka galiojantį teisinį reglamentavimą.

Atsižvelgiant į atliktą analizę „Vieno tiekėjo“ pirkimai pagal BVPŽ kodo grupę 331XXXXX Medicinos įranga“, matoma tendencija, jog kas antrame medicinos įrangos pirkime dalyvauja tik po vieną tiekėją, t. y. šiuose pirkimuose realios tiekėjų konkurencijos nėra arba ji yra minimali. Tarnyba atkreipia dėmesį, kad siekiant užtikrinti konkurenciją, pirkimų vykdytojai rengdami pirkimo dokumentus (įskaitant techninę specifikaciją), privalo vadovautis Lietuvos Respublikos viešųjų pirkimų įstatymu (toliau – Įstatymas) taip pat  užtikrinti, kad rengiamos techninės specifikacijos reikalavimų visumą atitiktų bent 3 gamintojų įranga.

Tarnyba primena, kad pirkimų vykdytojai turi pasirinkti ir skelbime nurodyti kuo tiksliau konkretų pirkimo objektą atitinkantį BVPŽ kodą. Pirkdami kelių remonto darbus, pirkimo vykdytojai turi pasirinkti kuo tikslesnį BVPŽ kodą, o ne bendrą statybos darbų kodą 45000000. Vykdant medicinos priemonių pirkimus, taip pat rekomenduotina nurodyti ne bendrą visos grupės BVPŽ kodą 33100000, o pasirinkti konkretų kodą – pvz. 33151000-3 (Radioterapijos prietaisai ir medžiagos), 33113100-6 (Magnetinio rezonanso skeneriai) ar 33111610-0 (Magnetinio rezonanso įranga). Detalesnę informaciją galima rasti čia.

Taip pat rekomenduotina rengiant pirkimo dokumentus naudotis Tarnybos parengta ir paskelbta Pavyzdine pašalinimo pagrindų lentele.

Primename, kad ekonomiškai naudingiausio pasiūlymo vertinimo kriterijai pirkimo dokumentuose nustatomi tam, kad pasiūlymų vertinimo metu pamatuota ekonominė nauda būtų įgyvendinta vykdant sudarytą pirkimo sutartį, todėl ekonomiškai naudingiausio pasiūlymo vertinimo kriterijai turi būti perkelti į pirkimo sutarties sąlygas, aiškiai nurodant, kaip bus reikalaujama užtikrinti šių kriterijų laikymąsi pirkimo sutarties vykdymo metu – koks bus taikomas patikros mechanizmas, kokios sankcijos bus taikomos už tiekėjo deklaruotų įsipareigojimų nevykdymą/netinkamą vykdymą ir pan.

Kainos ir kokybiniams kriterijams apskaičiuoti rekomenduotina nustatyti absoliutines, o ne santykines formules ir tiekėjų kokybinių parametrų nevertinti tarpusavyje, taip pat įsivertinti, kokia gali būti kiekvieno balo „kaina“, kiek daugiau pirkimo vykdytojas linkęs mokėti už kokybiškesnius ir papildomą ekonominę naudą suteikiančius pasiūlymus (Kainos ir kokybės santykio vertinimo formulių, taikomų išrenkant ekonomiškai naudingiausią pasiūlymą, mokomoji skaičiuoklė, Atnaujintos ekonomiškai naudingiausio pasiūlymo nustatymo gairės).

Atkreiptinas dėmesys, kad pasikeitus galiojančiam teisiniam reglamentavimui „<...> Rinkos dalyvių konsultacijos yra privalomos pirkimo, apie kurį turi būti skelbiama, išskyrus mažos vertės pirkimą, atveju, jeigu per paskutinius 12 mėnesių atliekant paskutinį tokių pačių ar panašių prekių, paslaugų ar darbų pirkimą, apie kurį buvo privaloma skelbti, išskyrus mažos vertės pirkimą, nebuvo gauta nė viena arba gauta tik viena tinkama paraiška ar pasiūlymas“, (Įstatymo 27 str. 1 d. 1 p.).