Jūsų asmens duomenų valdymas

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. 


„Vieno tiekėjo“ pirkimų dalis nuo visų įvykusių pirkimų

Data

2019 11 08

Įvertinimas
2
pexels-photo-131616.jpg

Didinti viešųjų pirkimų konkurencingumą, skaidrumą ir racionalų lėšų panaudojimą – strateginis Viešųjų pirkimų tarnybos (toliau – Tarnyba) tikslas.

Vienas iš pagrindinių rodiklių, atspindinčių pirkimų konkurencingumą, tiekėjų patekimo į rinką galimybes – pirkimų, kuriuose dalyvauja vienas tiekėjas, dalis nuo visų įvykusių pirkimų.

Nors pastaraisiais metais kai kuriuose pirkimų sektoriuose „vieno tiekėjo“ pirkimų dalis mažėjo, konkurencingumo stoka Lietuvos pirkimuose, o ypač kai kuriuose pirkimų sektoriuose, akivaizdi. Tarnyba šių metų gegužės mėn. savo tinklalapyje jau buvo atkreipusi pirkimų vykdytojų dėmesį į „vieno tiekėjo“ pirkimų problematiką. Europos Komisijos skaičiavimų duomenimis – 2018 m. 24 proc. ES oficialiajame leidinyje paskelbtų Lietuvos tarptautinės vertės viešųjų pirkimų procedūrų buvo tik vienas konkurso dalyvis, o pagal šio rodiklio reikšmę, kaip ir 2017 m.,  patekome į „raudoną“ zoną. 

Pagrindinis Tarnybos naudojamas duomenų šaltinis šio rodiklio reikšmės nustatymui – pirkimų vykdytojų CVP IS paskelbtų tarptautinių ir supaprastintų pirkimų procedūrų ataskaitose Atn-1/ Atn-2 nurodyti pasiūlymų eilės ir sprendimo dėl laimėjusio pasiūlymo duomenys. „Vieno tiekėjo“ pirkimams priskiriami pirkimai, kurių nustatytoje pasiūlymų eilėje atskiroms pirkimo objekto dalims pasiūlymus pateikė vienas tiekėjas arba, atmetus kitų dalyvių pasiūlymus, pasiūlymų eilėje liko vienas tiekėjas.

CVP IS duomenimis, 2018–2019 m. įvykdytų pirkimų „vieno tiekėjo“ dalis siekė net 52 proc.

Tarnyba pastebi, kad pirkimų vykdytojai dažnai netiksliai pateikia duomenis apie pasiūlymų eilę, t. y. nurodydami tik laimėjusius tiekėjus, o ne visus pasiūlymus pateikusius tiekėjus. Tokie atvejai „iškraipo“ duomenis ir neleidžia tiksliai nustatyti „vieno tiekėjo“ pirkimų dalies, tiek pagal atskirus pirkimų vykdytojus, tiek visų įvykdytų pirkimų mastu. Jei šioje dalyje nenurodyta visa pasiūlymų eilė, o tik laimėtojas, pirkimas patenka į „vieno tiekėjo“ pirkimų dalį.

Tarnyba, siekdama pagelbėti pirkimų vykdytojams stebėti savo įvykdytų „vieno tiekėjo“ pirkimų dalį visų šalyje įvykdytų pirkimų apimtyje bei identifikuoti galimai neteisingai užpildytus ataskaitų pasiūlymų eilės duomenis, parengė pirkimų vykdytojų sąrašą pagal „vieno tiekėjo“ pirkimų dalį nuo visų jų įvykdytų pirkimų. Jį galima rasti čia. 

Prašome pirkimų vykdytojų įvertinti, ar visų į sąrašą įtrauktų „vieno tiekėjo“ pirkimų ataskaitų duomenys buvo pateikti tinkamai. Kaip teisingai pildyti pasiūlymų eilę, galite rasti Tarnybos išaiškinime. Jei nustatėte, kad Jūsų organizacijos pateiktose procedūrų ataskaitose pasiūlymų eilė buvo nurodyta nepilnai, prašome patikslinti jau pateiktų ataskaitų duomenis. Šių metų pabaigoje Tarnyba planuoja atnaujinti šį „vieno tiekėjo“ pirkimų sąrašą, pagal pirkimų vykdytojų atliktus patikslinimus.