Metas pasirengti pirkimų planus
Data
2022 11 30
Įvertinimas

Viešųjų pirkimų tarnyba (toliau – VPT) primena, jog baigiantis metams būtina suskubti ir parengti 2023 m. pirkimų planus. Šiame informaciniame pranešime dalijamės patarimais, kaip užpildyti ir paviešinti planuojamų pirkimų suvestinę Metinis_pirkimu_planas_2018 (lrv.lt) ir kaip pasirengti pirkimams.
Primename, kad vadovaujantis Lietuvos Respublikos viešųjų pirkimų įstatymo 26 straipsnio 1 dalimi, Lietuvos Respublikos pirkimų, atliekamų vandentvarkos, energetikos, transporto ar pašto paslaugų srities perkančiųjų subjektų, įstatymo 38 straipsnio 1 dalimi ir Įmonių, veikiančių energetikos srityje, energijos ar kuro, kurių reikia elektros ir šilumos energijai gaminti, pirkimų taisyklių 47 punktu, planuojamų pirkimų suvestinę privaloma paskelbti iki 2023 m. kovo 15 d.
Planuojant pirkimus visada svarbu įvertinti ne tik tų metų, kuriems planuojate pirkimus, galiojančias sutartis, strateginius tikslus ir kt., bet būtina atsižvelgti ir į sutarčių poreikį dar po metų, bent 3 mėn. nuo kitų metų pradžios, nes gali atsitikti taip, kad sutartis bus reikalinga 2024 m. vasario mėn., o pirkimo vertė perkops tarptautinio pirkimo vertės ribą. Tokiu atveju pirkimas turėtų būti suplanuotas ir pradėtas vykdyti jau 2023 m.
Taigi pabrėžiame, kad nepriklausomai nuo to, jog suvestinę reikia skelbti iki 2023 m. kovo 15 d., labai svarbu jau dabar susiplanuoti ir žinoti apie tuos pirkimus, kurių sutartys turi būti sudarytos 2023 m. pradžioje, kad spėtumėte laiku įvykdyti pirkimų procedūras.
Taip pat rekomenduojame peržiūrėti ir atnaujinti savo vidines pirkimų organizavimo tvarkas, atsižvelgiant į įstaigos praktikoje iškilusias problemas. Kiek įmanoma dažniau, pirkimus vykdyti naudojantis Centrinės perkančiosios organizacijos katalogo pasiūla. Šis katalogas nuolat atnaujinamas, jame atsiranda naujų prekių, paslaugų ir darbų grupių. Svarbu, kad pirkimo vykdytojai visuomet žinotų aktualią informaciją apie tai, ką greitai ir paprastai gali įsigyti pasinaudodami CPO jau įvykdytomis pirkimų procedūromis: https://katalogas.cpo.lt/ .
Prieš kiekvieną pirkimą (pakartotinai) rekomenduojama atlikti rinkos tyrimą, rinkos konsultacijas ir gauti rinkos dalyvių patarimus bei kitą informaciją, kuri padės geriau įvertinti potencialių tiekėjų galimybes dalyvauti pirkime, sužinoti realius prekių tiekimo, paslaugų suteikimo ar darbų atlikimo terminus.
Reguliariai peržiūrėkite pirkimų planus, kad įvertintumėte ateityje galintį kilti papildomų prekių, paslaugų ar darbų poreikį, kad galėtumėte pirkimus jiems įsigyti pradėti vykdyti kuo anksčiau.
Primename, kad remiantis Vyriausybės nutarimu, 2023 m. visi Lietuvoje vykdomi pirkimai turės būti vykdomi žaliai. Planuojant 2023-ųjų metų pirkimus, rekomenduojame atsižvelgti į pirkimų vykdytojams nustatytus tikslus ir jau planavimo proceso metu pradėti ruoštis žaliųjų pirkimų vykdymui. Žaliųjų pirkimų reikšmė glaudžiai susijusi su aplinkosaugos problemų sprendimu, tvariu išteklių naudojimu, mažesniu poveikiu klimatui – to siekdami, pasistenkime, kad kiekvienas pirkimas būtų kuo draugiškesnis aplinkai.
Svarbu prisiminti, kad žaliųjų pirkimų rodiklis (kaip ir visa oficialioji statistika) skaičiuojamas pagal sutarties sudarymo datą. Įvykdytų žaliųjų pirkimų vertės procentinė dalis yra ir bus skaičiuojama nuo visų įvykusių pirkimų vertės, ne nuo planuojamų. Daugiau informacijos apie žaliųjų pirkimų rodiklių skaičiavimą rasite DUK Žalieji pirkimai.
Planuojant žaliuosius pirkimus, pasinaudokite Elektroninio patarėjo fukcijomis, padedančio pirkimo vykdytojui pasitikrinti, ar nebuvo pamiršti svarbūs aspektai, susiję su konkrečiu pirkimo objektu. Suvedus BVPŽ kodą, Patarėjas primena apie galimybę/pareigą vykdyti žaliąjį pirkimą, ar pirkimo objektui yra nustatyti minimalūs aplinkos apsaugos kriterijai, taip pat primena apie galimybę pirkti iš (per) CPO.