BDAR
Close

Jūsų asmens duomenų valdymas

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. 


Kaip sėkmingai dalyvauti viešuosiuose pirkimuose

Data

2020 10 23

Įvertinimas
20
office-1209640_1280.jpg

2022 m. birželio 20 d. LAT nutartimi, priimta civilinėje byloje Nr. e3K-7-210-469/2022 iš dalies pakeisa iki tol galiojusi itin griežta teismų praktika dėl tiekėjų galimybės patikslinti pasiūlymą.
Nors nauja praktika suteikia daugiau lankstumo taisant pasiūlymuose esančias klaidas, tai nereiškia, kad bet koks patikslinimas ir bet kokios klaidos bus leidžiamas visais atvejais. Tai gali priklausyti tiek nuo klaidos pobūdžio, tiek nuo konkretaus pirkimo sąlygų – lygiai toks pats pasiūlymo trūkumas skirtinguose pirkimuose gali būti visiškai pagrįstai įvertintas skirtingai. Nors pagal naują praktiką kai kurie žemiau pateiktuose pavyzdžiuose nurodyti pasiūlymo trūkumai nebūtinai lems pasiūlymo atmetimą, žemiau esantis informacinis pranešimas nėra tikslinamas, kadangi jis visų pirma yra skirtas tiekėjams, ir bet kuriuo atveju tiekėjai turi stengtis kaip įmanoma kruopščiau parengti pasiūlymus, kad apskritai net nekiltų poreikis spręsti klausimo dėl jų tikslinimo. 

 

Kaip sėkmingai dalyvauti viešuosiuose pirkimuose 

Viešųjų pirkimų tarnyba paprastai didelį dėmesį skiria pirkimo vykdytojų konsultacijoms. Siūlome, kritikuojame, rekomenduojame, reikalaujame tikslumo ir aiškumo pirkimo dokumentuose.

Tačiau šį kartą, informacinį pranešimą norime skirti Tiekėjams. Manome, kad didelės dalies ginčų, kylančių pirkimuose, galima išvengti laikantis kelių paprastų taisyklių. Šioje dažniausiai pasitaikančių pirkimų klaidų suvestinėje apibendrinome tiekėjų daromas klaidas, lemiančias ginčus, nesusipratimus bei ilgai trunkančias pirkimo procedūras.

Pirkimo vykdytojai gali savo vykdomuose pirkimuose pateikti nuorodą į šį pranešimą, kaip į pagalbinę medžiagą tiekėjams. 

1. Įdėmiai skaitykite sąlygas. Visas sąlygas.

Atkreipkite dėmesį, kad pasiūlymams parengti reikalingos sąlygos gali būti ne tik pirkimo skelbime  ir bendrosiose sąlygose, bet ir jų prieduose – pasiūlymo formoje, techninėje specifikacijoje, techniniame projekte, sutarties projekte.

Lietuvos Respublikos Aukščiausiasis Teismas yra nurodęs, kad „Kasacinio teismo išaiškinimai ir jų taikymas viešųjų pirkimų praktikoje suponuoja poreikį tiekėjams išsamiai ir atidžiai susipažinti su visais viešojo pirkimo dokumentais bei juose iškeltais reikalavimais, juolab kad gali skirtis ne tik skirtingų pirkimo vykdytojų vykdomų pirkimų, bet, kaip susiklostė šiuo atveju, ir to paties pirkėjo pakartotinai atliekamo pirkimo sąlygų turinys <> dokumentų pateikimo kartu su pasiūlymais pareiga tiekėjams buvo nustatyta Konkurso sąlygose, šis reikalavimas privalomas tiek Konkurso dalyviams, tiek pirkimo vykdytojui, o jo turinys nesikeičia nei dėl Konkurso sąlygų sisteminio aiškinimo, nei dėl reikalavimų įtvirtinimo vietos ir būdo.“ (žr. 2019 m. birželio 13 d. nutartį civilinėje byloje Nr. e3K-3-211-969/2019 (20-33 punktai)

Skaitykite viską. Atsiminkite, kad sudarydami sutartį, prie pirkimo dokumentų pridėto sutarties projekto nuostatų keisti negalėsite, todėl įsitikinkite, kad pirkimo dokumentuose nustatyti reikalavimai yra įgyvendinami ir galite užtikrinti sutarties įvykdymą joje nustatytais terminais bei sąlygomis. Sutarties projektą būtina perskaityti prieš pateikiant pasiūlymą. Jeigu laimėję pirkimą atsisakysite sudaryti sutartį, iš Jūsų gali būti pareikalauta atlyginti pirkimo vykdytojo nuostolius.

2. Klauskite.

Jeigu pirkimo dokumentai neaiškūs, klauskite, prašykite, kad pirkimo vykdytojas juos paaiškintų, patikslintų. Vis dėlto atsiminkite, kad prašymo paaiškinti pirkimo dokumentus paskirtis – pasiteirauti dėl neaiškių sąlygų, o ne egzaminuoti ar kontroliuoti pirkimo vykdytoją, reikalauti, kad jis įrodytų, kam jam reikalinga būtent tokių savybių prekė, kokie gamintojai atitinka keliamus reikalavimus ir panašiai.

Jeigu manote, kad tam tikras techninės specifikacijos reikalavimas yra diskriminacinis bei nepagrįstas – teikite pretenziją (o ne klausimą) pirkimo vykdytojui.

Jeigu kuri nors sąlyga yra neaiški, neaišku, kas turima omenyje, reikia papildomos informacijos, kad galėtumėte parengti pasiūlymą – teikite klausimą (o ne pretenziją) pirkimo vykdytojui. Atsiminkite, kad pirkimo dokumentai taps pirkimo sutarties sudėtine dalimi ir juose nustatytomis sąlygomis taip pat privalėsite vadovautis vykdydami sutartį.

3. Klauskite laiku.

Atsiminkite, kad klausimams pateikti turite labai ribotą laiką. Paklausimams skirtas terminas nurodomas pirkimo dokumentuose. Į vėliau pateiktus klausimus gali būti neatsakyta.

4. Klauskite aiškiai.

Aiškiai suformuluokite klausimą. Sunku atsakyti į klausimą, kuris yra ne klausimas, o vienas ar keli teiginiai be jokių klausiamųjų žodžių ar klaustukų.

Kad ir ką teiktumėte pirkimo vykdytojui – pretenziją ar klausimą – aiškiai nurodykite, ką teikiate.

5. Nekoreguokite pirkimo vykdytojo parengtų dokumentų.

Savarankiški pasiūlymų formų pataisymai ir „patobulinimai“ gali lemti pasiūlymo atmetimą, todėl jeigu manote, kad kažkokie pataisymai yra būtini dėl galimai pirkimo vykdytojo padarytos klaidos, kreipkitės į pirkimo vykdytoją ir prašykite, kad savo vykdomo pirkimo dokumentus patikslintų ar paaiškintų jis pats.

Nekeiskite nurodytų darbų, prekių ar paslaugų kiekių, pavadinimų ar aprašymų.
Netrinkite kainų lentelės eilučių ar stulpelių bei neįterpkite naujų.
Netaisykite pirkimo vykdytojo „klaidų“.
Nedarykite prierašų ten, kur jų nėra prašoma, nekelkite papildomų sąlygų ar išlygų.

Jeigu paaiškinimų ar patikslinimų yra daug, prašykite, kad pirkimo vykdytojas parengtų ir pateiktų suvestinę, aktualią pirkimo dokumentų redakciją.

Pavyzdys. Pirkimo vykdytojas nurodė, kad telefono svoris turi būti „ne mažiau“ 100 g. Manote, jog tikėtina, kad pirkimo vykdytojas suklydo, kadangi geresniu būtų laikomas telefonas, sveriantis mažiau. Žemiau lentelėse matomi dviejų tiekėjų pasiūlymai. Pirmuoju atveju tiekėjas pasiūlė lengvesnį (geresnį) telefoną, tačiau pirkimo vykdytojo neinformavo apie pastebėtą klaidą, kadangi darė prielaidą, jog geresnio parametro prekė bus priimta (priešingas elgesys juk būtų nelogiškas, ar ne?). Antruoju atveju tiekėjas pats pataisė reikalavimą ir žodį „mažiau“ pakeitė į „daugiau“.

Abu atvejai blogi ir tiekėjo pasiūlymas bus atmestas. Tiekėjas, matydamas, kad pirkimo dokumentai riboja galimybę pateikti geresnių charakteristikų prekę, turi kreiptis paaiškinimų į pirkimo vykdytoją, o ne savarankiškai keisti pirkimo dokumentus ar teikti pasiūlymą tikintis, kad jis bus priimtas. 

 

Parametras

Reikalavimas

Tiekėjo pasiūlymas

 

Telefono svoris

Ne mažiau 100 g.

95 g.

x

 

Parametras

Reikalavimas

Tiekėjo pasiūlymas

 

Telefono svoris

Ne daugiau 100 g.

95 g.

x

 

Atsiminkite, kad nors ir vieno reikalavimo neatitikimas lems Jūsų pasiūlymo atmetimą, net jeigu visais kitais aspektais Jūsų siūloma prekė ir yra geresnė.

5.1 Darbų pirkimo atveju

Darbų pirkimo atveju, įsitkinkite, ar Jūsų teikiamame pasiūlyme ir prie jo pridėtuose dokumentuose (sąmatose, žiniaraščiuose) nurodomų darbų pavadinimai bei kiekiai tiksliai atitinka pirkimo dokumentuose naudojamas formuluotes bei kiekius.

Teismų praktikoje pagrįstais pripažinti pirkimo vykdytojo sprendimai atmesti tiekėjo pasiūlymą dėl tokio pobūdžio neatitikimų:

Tiekėjas nurodė Sąlygose buvo reikalaujama
Plastikinių bordiūrų įrengimas ant betono pagrindo, kai bordiūras 80x200x1000 (vejos) Betono bordiūrų įrengimas ant betono pagrindo, kai bordiūras 80x200x1000 (vejos)
Kaskadinė sistema siaura koncentruota srove su 3kW siurbliu Kaskadinė sistema plačiu piltuvu su 3kW siurbliu
Aliuminio arba plastiko langų blokų su varstomomis sąvaromis montavimas mūrinėse sienose, kai langų blokų plotas daugiau kaip 1m2 iki 2 m2 Aliuminio langų blokų su varstomomis sąvaromis montavimas mūrinėse sienose, kai blokai daugiau kaip 1 iki 2 m2 (L-1)
  ir taip toliau.

 

Teismas taip pat pasisakė, kad tiekėjo nurodoma aplinkybė, jog klaidos buvo padarytos tik 18 iš 2050 eilučių, t. y. 0,87 proc. visų eilučių, nekeičia padarytų išvadų ir nedaro įtakos teismo išaiškinimams - nustatyto pasiūlymo trūkumo mažareikšmiškumas (jo svarba ir vertė visos viešojo pirkimo sutarties atžvilgiu) nedaro įtakos tokio pasiūlymo vertinimui kaip neatitinkančio nustatytų reikalavimų, jeigu bent dalis jo tokių reikalavimų neatitinka.

Taip pat nereikšmingi buvo ir tiekėjo argumentai, jog padaryta „žmogiška klaida“ ar kad klaidos atsirado dėl naudojamos sąmatų programos ypatumų ar netobulumo. Teismas priminė, kad teisiškai nereikšminga, dėl kokių priežasčių tiekėjas padarė klaidą <...> perkančioji organizacija <...> neturi vertinti subjektyviosios dalyvio veiksmų pusės. Atsižvelgdama į tai, teisėjų kolegija detaliau nevertino ir plačiau nepasisakė dėl kasacinio skundo argumentų, susijusių su ieškovės darbuotojų patirtais sunkumais, rankiniu būdu taisant programa „Sistela“ suformuotus žiniaraščius.

6. Tiksliai nurodykite siūlomos prekės duomenis

Pildydami pirkimo vykdytojo pateiktos techninės specifikacijos langelius, nurodykite konkrečias siūlomos prekės charakteristikas. Nekopijuokite pirkimo vykdytojo suformuluoto reikalavimo, neapsiribokite abstrakčiu patvirtinimu „atitinka“ („taip“, „bus“ „yra“, „padarysim“ ir taip toliau) ten, kur galite ir turite nurodyti konkrečias reikšmes. 

Geri pavyzdžiai

 

Parametras

Reikalavimas

Tiekėjo pasiūlymas

 

Televizoriaus įstrižainė

Ne mažiau 55“

60“

þ

 

Parametras

Reikalavimas

Tiekėjo pasiūlymas

 

Televizoriaus įstrižainė

Ne mažiau 55“

55“

þ

 

Blogi pavyzdžiai

 

Parametras

Reikalavimas

Tiekėjo pasiūlymas

 

Televizoriaus įstrižainė

Ne mažiau 55“

Ne mažiau 55“ 

x

* pirkimo vykdytojas nurodė, kad tinkami bus visi televizoriai, kurių įstrižainė yra nuo 55“, tačiau tiekėjas paprasčiausiai perkopijavo pirkimo vykdytojo reikalavimą. Kadangi tiekėjas siūlo konkretų televizoriaus modelį, jo įstrižainė yra konkreti, nekinta bei nėra reguliuojama, todėl tiekėjas ne tik gali, bet ir turi nurodyti konkrečią reikšmę. 

 

Parametras

Reikalavimas

Tiekėjo pasiūlymas

 

Televizoriaus įstrižainė

Turi būti ne mažiau 55“

Turi būti ne mažiau 55“ 

x

* pirkimo vykdytojas nurodė, kad tinkami bus visi televizoriai, kurių įstrižainė yra nuo 55“, tačiau tiekėjas paprasčiausiai perkopijavo pirkimo vykdytojo reikalavimą ir tiekėjo siūlymas dabar skamba kaip reikalavimas: „Turi būti ne mažiau 55““ – bet ar bus ? Tiekėjas turi konkrečiai nurodyti ką siūlo, o ne kopijuoti pirkimo vykdytojo sąlygas.

 

Parametras

Reikalavimas

Tiekėjo pasiūlymas

 

Televizoriaus įstrižainė

Ne mažiau 55“

Atitinka

x

* pirkimo vykdytojas nurodė, kad tinkami bus visi televizoriai, kurių įstrižainė yra nuo 55“, tačiau tiekėjas tik abstrakčiai nurodė „atitinka“.

 

Parametras

Reikalavimas

Tiekėjo pasiūlymas

 

Televizoriaus įstrižainė

Ne mažiau 55“

Taip

x

* pirkimo vykdytojas nurodė, kad tinkami bus visi televizoriai, kurių įstrižainė yra nuo 55“, tačiau tiekėjas tik abstrakčiai nurodė „Taip“.

 

Parametras

Reikalavimas

Tiekėjo pasiūlymas

 

Televizoriaus įstrižainė

Ne mažiau 55“

Šiuo metu galime pasiūlyti tik 45“

x

* pirkimo vykdytojas nurodė, kad tinkami bus visi televizoriai, kurių įstrižainė yra nuo 55“, tačiau tiekėjas pasiūlė aiškiai reikalavimų neatitinkančią prekę.

 

Parametras

Reikalavimas

Tiekėjo pasiūlymas

 

Televizoriaus įstrižainė

Ne mažiau 55“

Televizorių su tokia įstrižaine, kurie atitiktų ir kitus reikalavimus, rinkoje nėra, todėl siūlome 45“

x

* pirkimo vykdytojas nurodė, kad tinkami bus visi televizoriai, kurių įstrižainė yra nuo 55“, tačiau tiekėjas pasiūlė aiškiai reikalavimų neatitinkančią prekę.

 

Parametras

Reikalavimas

Tiekėjo pasiūlymas

 

Televizoriaus įstrižainė

Ne mažiau 143 cm

143 cm

x

* pirkimo vykdytojas nurodė, kad tinkami bus visi televizoriai, kurių įstrižainė yra nuo 55“, tačiau tiekėjas savarankiškai pakoregavo pasiūlymo formą ir colius pakeitė į centimetrus.

 

 

7. Tiksliai nurodykite siūlomą prekę.

Jeigu Jūsų siūloma prekė pirkimo vykdytojo keliamus reikalavimus atitinka tik su papildomu priedėliu (priedu, moduliu, pasirinkimu („option“), kurio standartinėje komplektacijoje nėra, pasiūlyme nurodykite ne tik reikalaujamus siūlomos prekės duomenis (gamintoją, pavadinimą, modelį, ar pan.), tačiau ir aiškiai nurodykite, kad siūlote ir reikiamas savybes užtikrinti padėsiantį priedą (nurodykite jo gamintoją, pavadinimą, modelį ir kitus duomenis). Lygiai taip pat detalizuokite, kurį prekės modelį ir modifikaciją siūlote, jeigu tas pats prekės modelis turi modifikacijas ar skirtingus variantus, kurių charakteristikos skiriasi.

Pavyzdys.
Žemiau matoma, kad prekė, kurios modelis C5985 yra galima skirtingų konfigūracijų (skiriasi jų savybės, kainos), galima pasirinkti plotį bei atlošo tipą, taigi siūlant šią prekę, nepakanka nurodyti modelio C5985, tačiau reikia detalizuoti, ar siūloma C5985 M45 T16, ar C5985 M65 T16, ar C5985 M45 T17, ar C5985 M65 T17.

 

 

8.  Teikite reikalaujamus įrodančius dokumentus.

Su pasiūlymu teikite reikalaujamus prekių savybes įrodančius dokumentus. Įsitikinkite, kad techninės specifikacijos lentelėje nurodomos reikšmės atitinka įrodančiuose dokumentuose nurodytas reikšmes. Taip pat įsitikinkite, kad pasiūlyme nurodytos reikšmės atitinka kituose pateikiamuose dokumentuose nurodomas reikšmes.

Klaidų išvengti padėtų bei pasiūlymų vertinimą paspartintų, jeigu pasiūlymo formoje įrašydami konkrečias prekės charakteristikas, taip pat aiškiai nurodytumėte, kuriuose įrodančiuosiuose dokumentuose (ir kuriose konkrečiose vietose – puslapyje, pastraipoje, punkte ir t.t.) galima rasti šias charakteristikas, bei jas aiškiai pažymėtumėte.

Atkreipkite dėmesį, kad paprastai reikalaujama pateikti įrodančių dokumentų vertimus į lietuvių kalbą. Atidžiai skaitykite pirkimo sąlygas.

Įsitikinkite, kad teikiate tikrus dokumentus bei kad tie dokumentai yra būtent tie, kurių reikalaujama pirkimo dokumentuose. Pavyzdžiui, jeigu reikalaujama pateikti CE sertifikatą, būtina įsitikinti, kad Jūsų teikiamas dokumentas tikrai yra CE sertifikatas (o ne pavadintas panašiai) ir ar jis nėra suklastotas. Išsamiau šiame VPT informaciniame pranešime. Atsiminkite, kad būtent Jūs atsakote už pateiktus dokumentus ir visiškai nesvarbu, kad juos gavote iš savo tiekėjo (gamintojo). 

Atkreipkite dėmesį, kad jeigu su pasiūlymu nepateiksite reikalaujamų atitiktį įrodančių dokumentų, Jūsų pasiūlymas bus atmestas – visiškai nesvarbu, ar prekė iš tiesų atitinka reikalavimus, ar neatitinka. Pirkimo vykdytojas taip pat negali priimti vėliau Jūsų teikiamų šių dokumentų – nei savo iniciatyva, nei jūsų prašymu, nei su Jūsų pretenzija dėl atmetimo.

Jeigu tiekėjo iš pradžių pateikta techninė dokumentacija nepagrindžia atitikties techninės specifikacijos reikalavimams, vėliau tiekėjui negali būti leidžiama pateikti dokumentus, kurie netinkamą pasiūlymą darytų tinkamą. Tokios išvados nepaneigia aplinkybė, kad ši techninė informacija egzistavo ir anksčiau, t. y. reikalaujamus parametrus ieškovės siūlomas įrenginys atitinka ir, jei atitinkami dokumentai būtų buvę pateikti iš pradžių, pasiūlymas būtų neatmestas

(žr. Lietuvos Aukščiausiojo Teismo 2018 m. birželio 18 d. nutarties civilinėje byloje Nr. e3K-3-234-469/2018 36 punktą ir jame nurodytą kasacinio teismo praktiką).

Atkreipkite dėmesį, kad „pačiam sau“ išsirašyti dokumentai beveik niekada nėra pakankamas įrodantis dokumentas. Taip pat svarbu atsiminti, kad vien nuorodos į tam tikrą interneto svetainę pateikimas gali būti nepakankamas tam, kad pirkimo vykdytojas įsitikintų prekės atitiktimi nustatytiems reikalavimams.

Pavyzdys

 

Parametras

Reikalavimas

Tiekėjo pasiūlymas

 

Televizoriaus įstrižainė

Ne mažiau 55“

55“

þ

 

Viskas būtų gerai, tačiau jeigu prisegtame gamintojo techniniame aprašyme aiškiai matoma, kad tiekėjo pasiūlyme nurodyto televizoriaus įstrižainė yra 60“, o ne 55“, kyla klausimas – tai kur tiesa ?  x

 

9. Pasitikrinkite, ar nedarote su kaina susijusių klaidų.

Kainos skaičiavimo klaidos yra viena iš dažniausiai pasiūlymuose pasitaikančių klaidų. Nors kainos skaičiavimo klaidas leidžiama taisyti, tai objektyviai ne visada pavyksta padaryti, o tam tikros klaidos gali lemti ir pasiūlymo atmetimą.

 

Patikrinkite, ar teisingai nurodėte visas kainas, teisingai sudauginote bei sudėjote visus skaičius.

Patikrinkite, ar laikėtės apvalinimo taisyklių. Jeigu kainą prašoma nurodyti dviejų skaitmenų po kablelio tikslumu, taip ir elkitės. Jeigu pirkimo dokumentuose reikalaujama kainą nurodyti dviejų skaitmenų po kablelio tikslumu, tačiau pagal pirkimo objekto specifiką būtina nurodyti keturis skaitmenis (pvz. perkant elektrą, kurą), kreipkitės į pirkimo vykdytoją ir prašykite pakoreguoti pirkimo dokumentus.

Dažnai kainos skaičiavimo klaidos atsiranda kopijuojant arba perrašant kainas iš „excel“ skaičiuoklės arba specializuotų programų, kurios ekrane rodo skaičius dviejų skaitmenų po kablelio tikslumu, tačiau skaičiavimams atlikti naudoja daugiau skaitmenų po kablelio. Patikrinkite bent keletą iš savo pasiūlyme nurodytų sandaugų paprastu skaičiuotuvu.

Pavyzdys. Pasiūlyme nurodyta, kad prekės vnt. kaina yra 10,53, o kaina už visą kiekį (20) nurodoma 210,57. Vis dėlto, skaičiuotuvu perskaičiavus, matyti, kad 10,53 x 20 = 210,60, o ne 210,57. Klaida atsirado, tiekėjui perrašant duomenis iš „excel“ skaičiuoklės, kuri, rodydama vieneto kainą 10,53, skaičiavimams naudojo tikslesnę reikšmę 10,528525, o gautą rezultatą suapvalino.

 

Norint išvengti aukščiau nurodytos klaidos, naudinga naudoti „ROUND“ funkciją ir iš karto suapvalinti pavyzdžio „E“ stulpelyje nurodytą vieneto kainą.

 

Pirkimo vykdytojų rengiamos pasiūlymų formos gali skirtis (skiriasi). Atidžiai peržiūrėkite lentelės antraštinę eilutę ir pažiūrėkite, ką reikalaujama nurodyti atitinkamame stulpelyje. Dažna klaida – stulpelyje nurodoma bendra viso kiekio kaina, nors lentelėje aiškiai reikalaujama nurodyti vieneto kainą.

 

Pavyzdys. Lentelėse trikampiais ir stačiakampiais ženklais pažymėta, kaip dviejų skirtingų organizacijų pasiūlymų lentelėse tie patys duomenys prašomi nurodyti skirtinguose stulpeliuose.

 

Kainų lentelėje nepalikite tuščių langelių. Jeigu tam tikras paslaugas ketinate teikti nemokamai, nepalikite tuščio langelio, o įrašykite 0. Vis dėlto, atsiminkite, kad tokiu atveju Jūsų gali būti prašoma pagrįsti neįprastai mažą kainą, o nepateikus tinkamo pagrindimo - Jūsų pasiūlymas bus atmestas.


Jeigu tam tikrų prekių tiekti negalite, pasiūlymo tame pirkime arba toje pirkimo dalyje (kai pirkimas skaidomas į dalis) negalite pateikti apskritai.
Patikrinkite ne tik tai, ar teisingai suskaičiavote sandaugas eilutėse, tačiau ir tai, ar teisingai suskaičiavote bendrą eilučių sumą.

Atkreipkite dėmesį į taikytiną PVM tarifą. Ne visoms prekėms ir paslaugoms taikomas vienodas PVM tarifas. Lietuvos Respublikos pridėtinės vertės mokesčio įstatymo 19 straipsnyje nurodyta, kokiems objektams taikomas lengvatinis PVM tarifas, o IV skyriuje nurodomi atvejai, kuomet tam tikros prekės ar paslaugos PVM neapmokestinamos. Jeigu pirkimo vykdytojas nenurodė taikytino PVM tarifo arba jis, Jūsų manymu, skiriasi nuo numatytojo Lietuvos Respublikos pridėtinės vertės mokesčio įstatyme, kreipkitės į pirkimo vykdytoją ir prašykite paaiškinti. Dėl PVM apmokestinimo klausimų galite kreiptis ir į Valstybinę mokesčių inspekciją.

 

Jeigu esate ne PVM mokėtojas ir sutarties vykdymo metu nenumatote tokiu tapti, pasiūlyme kainą nurodykite tik be PVM, užpildydami atitinkamus laukelius, kuriuose reikalaujama nurodyti kainą be PVM, bei aiškiai nurodydami, kad PVM netaikomas, kadangi esate ne PVM mokėtojai. 

 

(!) Yra pasitaikę atvejų, kuomet pirkimo vykdytojas pirkimo dokumentuose nurodė nestandartinį, tačiau teisingą PVM dydį, kurį tiekėjas savo nuožiūra „ištaisė“ į, jo nuomone, „teisingą“. Atsiminkite, kad pastebėję tikrus ar tariamus pirkimo dokumentų netikslumus ar klaidas, neturėtumėte jų taisyti patys, o turite kreiptis į pirkimo vykdytoją. Savarankiškas „klaidų“ taisymas pirkimo dokumentuose gali lemti (ir dažniausiai lemia) Jūsų pasiūlymo atmetimą.

 

 

10. Įsitikinkite, kad atitinkate visus reikalavimus.

Įsitikinkite, kad atitinkate visus keliamus kvalifikacijos reikalavimus ir nėra pašalinimo pagrindų bei turite tai įrodančius dokumentus.

Jeigu kokio nors reikalavimo neatitinkate, susiraskite partnerius ir teikite pasiūlymą kaip ūkio subjektų grupė (pagal jungtinės veiklos sutartį) arba remkitės kitų ūkio subjektų pajėgumais (t. y. jų kvalifikacija, pavyzdžiui, pasitelkite subtiekėjus, subrangovus). Visus juos nurodykite pasiūlyme. Jeigu nėra tam skirtų laukelių (langelių), nurodykite juos laisva forma.  

Pateikite su ūkio subjektais, kurių pajėgumais remiatės, sudarytų susitarimų kopijas. Pateikite su subtiekėjais, subteikėjais, subrangovais sudarytų susitarimų kopijas.  

Jeigu reikalaujama tam tikrų specialistų kvalifikacijos ir patirties, aiškiai nurodykite tuos asmenis. Aiškiai nurodykite, kurie specialistai (nurodykite vardus, pavardes) yra Jūsų darbuotojai, kurie nėra darbuotojai, bet juos ketinama įdarbinti laimėjimo atveju, taip pat specialistus, kuriuos pasitelksite kitais pagrindais. Pateikite jų pasirašytus sutikimus bei kitus dokumentus, kurių reikalaujama pirkimo dokumentuose. Jeigu pasiūlymo formoje nėra tam skirtų laukelių (langelių), nurodykite jų duomenis laisva forma.

Atsiminkite, kad:

 • negalite vien formaliai remtis kitų asmenų kvalifikacija ir dokumentais, jeigu jie net neketina prisidėti prie sutarties vykdymo.
 • ne visų reikalavimų atitikimui (ne visais atvejais) įrodyti galima remtis kitų ūkio subjektų turima kvalifikacija.

Įsitikinkite, kad pasiūlymo pateikimo metu Jūsų įmonė nėra skolinga VMI ir SoDrai. Nepastebėta skola gali tapti rimta kliūtimi dalyvauti pirkime, o taip pat galite būti pripažinti pateikę melagingą informaciją. Atsiminkite, kad EBVPD – ne šiaip bereikšmis dokumentas, o deklaracija, už kurios netikslius ar melagingus duomenis Jūsų pasiūlymas gali būti atmestas bei gali būti apribota galimybė dalyvauti kituose pirkimuose.

Įsitikinkite, kad esate Registrų centrui pateikę privalomus finansinės atskaitomybės dokumentus registrų centrui (taip pat auditoriaus išvadą, kai ji privaloma). Šių dokumentų nepateikimas ar pavėluotas pateikimas gali lemti pasiūlymo atmetimą. Išsamiau: https://vpt.lrv.lt/lt/naujienos/finansiniu-ataskaitu-nepateikimas-gali-tapti-kliutimi-dalyvauti-viesuosiuose-pirkimuose.

 

11. Du vokai  ! ! !

Jeigu pasiūlymo pateikimo lange matote du „vokus“, kaip pavaizduota žemiau, atkreipkite dėmesį: į pirmą voką turi būti keliami dokumentai, susiję su techninėmis pasiūlymo charakteristikomis, techniniais prekių parametrais, kvalifikacija ir visa kita, kas nurodyta pirkimo dokumentuose, išskyrus kainą. Į „Vokas 1“ niekada nedėkite pasiūlymo dalies su kaina. Tuo tarpu „Vokas 2“ dažniausiai bus tik vienintelis dalykas – pasiūlymo dalis, kurioje nurodote kainą. Detalesnės informacijos visada ieškokite pirkimo dokumentuose.  Klaidingai pateikti dokumentai gali būti Jūsų pasiūlymo atmetimo priežastis.

Taigi, į „Vokas 1“ dėsite šiuos dokumentus:

 • EBVPD
 • Kvalifikaciją įrodančius dokumentus, pašalinimo pagrindų nebuvimą įrodančius dokumentus, ISO sertifikatus.
 • Prekių techninius duomenis, dokumentus, įrodančius prekių savybes.
 • Prekių savybes, techninę specifikaciją, paslaugų aprašymus.
 • Kokybės kriterijų reikšmes, siūlomas garantijas, įvykdymo planus, terminus.
 • Pasiūlymo galiojimo užtikrinimą.
 • Įgaliojimą pasirašyti pasiūlymą, jungtinės veiklos sutartį, subtiekėjų ir kitų ūkio subjektų, kurių pajėgumais remiamasi sutikimus, ketinimų protokolus, sutartis ir pan.
 • Visa kita, išskyrus kainą. [!]

Į „Vokas 2“ dėsite:

 • Siūlomą kainą (užpildytą pasiūlymo formą, skirtą kainai pateikti) ir nieko daugiau.

 

12. Nepalikite pasiūlymo pateikimo paskutinei akimirkai (dienai, valandai, minutei).

Neretai bandant pasiūlymą pateikti paskutiniu momentu, susiduriama su techninėmis problemomis (paaiškėja, kad pasibaigęs elektroninio parašo galiojimas, neveikia pasirašymo įranga, dingsta ar sulėtėja internetas ir panašiai). Nesitikėkite, kad paskutinę akimirką dėl tokių priežasčių bus nukeltas pasiūlymų pateikimo terminas ir Jums bus leista pateikti pasiūlymą. Kilus techninėms problemoms, pagalbos galite kreiptis į VPT konsultantus, tačiau atsiminkite, kad techninės konsultacijos teikiamos ne visą dieną, be to, ne visas problemas pavyksta išspręsti taip greitai, kaip norėtųsi. Rekomenduojama pasiūlymą pateikti likus bent 1 darbo dienai iki pasiūlymų pateikimo termino pabaigos. Galite būti ramūs –  pirkimo vykdytojas neturi techninės galimybės pamatyti pasiūlymų, kol nesuėjo pasiūlymų pateikimo terminas (tą galėsite patikrinti CVP IS „audito sekoje“).

13. Dviejų etapų procedūra

Ne visi pirkimai vykdomi atviro konkurso būdu, kai visi dokumentai teikiami tuo pačiu metu. Pavyzdžiui, pirkimą vykdant riboto konkurso būdu, pasiūlymų teikimas vyksta etapais: pirmuoju etapu teikiami duomenys apie kvalifikaciją, o kainą bei techninį pasiūlymą prašoma pateikti tik pirmąjį etapą (atranką) įveikusių tiekėjų. Informaciją apie tai kokia procedūra vykdoma bei ar reikia visas pasiūlymo dalis teikti vienu metu, galima rasti skelbime apie pirkimą bei pirkimo dokumentuose.

Pavyzdys. Pirkimo skelbimuose matomas pirkimo būdas.

14. Įsitikinkite, kad pasiūlymą pasirašėte taip, kaip nustatyta pirkimo dokumentuose.

Pasirašykite pasiūlymą taip, kaip nurodyta pirkimo dokumentuose. Nenaudokite „įklijuojamų“ (nuskenuotų nuo popieriaus ar kitokiu būdu „štampuojamų“) parašų. Nenaudokite „įklijuojamų“ parašų specialistų patvirtinimuose, deklaracijose, pasižadėjimuose. Nenaudokite „įklijuojamų“ parašų niekur. Atsiminkite, kad parašo ir dokumento klastojimas yra nusikaltimas, už kurį numatyta baudžiamoji atsakomybė, Jūsų pasiūlymas gali būti atmestas ir Jums gali būti apribota galimybė dalyvauti kituose pirkimuose.

Atsiminkite, kad pirkimo vykdytojas gali pareikalauti pateikti (fiziškai pristatyti pirkimo vykdytojui) dokumento originalą, todėl visuomet išsaugokite per CVP IS su pasiūlymu teiktų dokumentų originalus.

Pavyzdys. Parašas akivaizdžiai įklijuotas. Ar pasitikėtumėte tokiu parašu? Ką įrodo tokiu būdu „pasirašytas“ dokumentas?

Pavyzdys. To paties asmens parašas skirtinguose dokumentuose pateikiamas skirtingose vietose, šiek tiek pasuktas ar sumažintas, tačiau visiškai identiškas. Matyti, kad parašas nėra originalus, o yra kopijuotas.

Jeigu manote, kad Jums „įklijuojamus“ „direktoriaus“ parašus būtina naudoti, kadangi „direktorius nuolat užsiėmęs“, nepamirškite, kad vadovas visada tam tikras užduotis (pavyzdžiui, pasiūlymų pasirašymą) gali įgaliojimu patikėti vykdyti kitam, mažiau užsiėmusiam darbuotojui.

Jeigu manote, kad Jums „įklijuojamus“ „specialisto“ parašus būtina naudoti, kadangi „specialistas dirba kitame mieste ar šalyje“, „specialistas dirba iš namų“ arba „direktorius daug keliauja“, prisiminkite, kad tokiu atveju naudingesni gali būti elektroninio arba mobilaus elektroninio parašo teikiami privalumai.

 

15. Teikite paaiškinimus, reikalaujamus papildomus dokumentus:

Pirkimo vykdymo metu Jūsų gali būti prašoma pateikti papildomus dokumentus, paaiškinimus, atsakyti į klausimus. Gavę tokį prašymą:

 • užtikrinkite, kad galėsite reaguoti nedelsdami. Darbuotojų atostogos, ligos ar komandiruotės nėra priežastys, dėl kurių Jums turėtų būti suteikiamas papildomas terminas. Paskirkite kelis atsakingus ar pavaduojančius asmenis, kurie galėtų gauti pranešimus pirkime bei atitinkamai nedelsiant reaguoti.
 • reaguokite nedelsdami. Įvertinkite, ar galėsite pateikti tai, ko prašoma, iki nustatyto termino. Jeigu manote, kad terminas nustatytas neproporcingai trumpas, iš karto kreipkitės į pirkimo vykdytoją, prašydami šį terminą pratęsti. Atkreipkite dėmesį, kad turite ne tik teises, bet ir prievoles – atsakingai ir kruopščiai parengti pasiūlymą, todėl nereikėtų reikalauti ar tikėtis, kad atmestinai parengtą pasiūlymą organizacija leis taisyti ar kelis kartus prašys paaiškinti, vis pratęsdama terminą tiek, kiek pageidausite. Pirkimo vykdytojas turi prievolę dėl kvalifikaciją įrodančių dokumentų patikslinimo kreiptis tik vieną kartą.
 • atsakykite į visus pateiktus klausimus. Atsakykite pateikdami tą informaciją, kurios prašoma. Prašomos informacijos nepakeis pasakojimai apie Jūsų įmonės istoriją, patikimumą, žinomumą ir panašiai. 
 • atsakykite į visus pateiktus klausimus. Pasitaiko atvejų, kai pirkimo vykdytojas prašo pateikti informaciją, kurią jau buvote pateikę savo pasiūlyme (nes paprasčiausiai nepastebėjo), tačiau neretai pasitaiko atvejų, kai tiekėjas galvoja, kad informaciją jau buvo pateikęs pasiūlyme, tačiau taip nėra (nes apsiriko, ne taip suprato klausimą). Visais atvejais įsitikinkite, ar tinkamai supratote klausimą, jeigu reikia, prašykite pirkimo vykdytojo patikslinti, ko iš Jūsų prašoma. Nepalikite neatsakyto klausimo net jeigu manote, kad viską jau iš pradžių padarėte gerai ir neturite ko papildomai atsakyti.

Tikslinami, papildomi, paaiškinami ir pateikiami nauji gali būti tik dokumentai ar duomenys dėl tiekėjo pašalinimo pagrindų nebuvimo, atitikties kvalifikacijos reikalavimams, kokybės vadybos sistemos ir aplinkos apsaugos vadybos sistemos standartams, tiekėjo įgaliojimas asmeniui pasirašyti paraišką ar pasiūlymą, jungtinės veiklos sutartis, pasiūlymo galiojimo užtikrinimą patvirtinantis dokumentas ir dokumentai, nesusiję su pirkimo objektu, jo techninėmis charakteristikomis, sutarties vykdymo sąlygomis ar pasiūlymo kaina. Kiti tiekėjo pasiūlymo dokumentai ar duomenys gali būti tikslinami, pildomi arba aiškinami vadovaujantis VPĮ 55 straipsnio 9 dalimi. 

Užtikrinkite, kad pranešimus pirkimuose gautų ir Jūsų kolegos. Įprastai, elektroniniu paštu pranešimus apie pirkimą vykdančios organizacijos atsiųstus paklausimus ar papildomą informaciją, gauna tas tiekėjo darbuotojas, kuris priėmė kvietimą dalyvauti pirkime. Jeigu pasiūlymą pateikia kitas asmuo, jis nėra automatiškai įtraukiamas į pranešimų gavėjų sąrašą (į pranešimų gavėjų sąrašą kitų tiekėjo darbuotojų, jeigu jie nėra paties tiekėjo įtraukti į "pirkimo komandą" perkančioji organizacija net neturi galimybės). Kad pranešimus galėtų gauti ir Jūsų kolegos, turite juos įtraukti į „pirkimo komandą“, instrukcija čia.

 

16. Nepiktnaudžiaukite „pasiūlymo konfidencialumu“.

Lietuvos Aukščiausiasis Teismas  yra pažymėjęs, jog dėl viešųjų pirkimų santykių specifikos informacijos slaptumas daugiau išimtinė, o ne bendro pobūdžio situacija (jau vien iš pavadinimo etimologijos matyti, kad šie santykiai vieši, ne slapti).

Jūsų pasiūlyme nurodyta kaina, įkainiai, siūlomų prekių modeliai, jų naudojimo instrukcijos ir pan. negali būti konfidencialūs. Išsamiau: Konfidencialumas viešuosiuose pirkimuoseAtkreipiame dėmesį, kad visas pasiūlymas negali būti konfidencialus. Nurodydami, kad tam tikra Jūsų pasiūlyme esanti informacija yra konfidenciali, kritiškai įvertinkite savo veiksmus: ar tuo atveju, jeigu laimėtų kitas tiekėjas, Jūsų nuomone, tokia pati informacija jo pasiūlyme taip pat turėtų būti laikoma konfidenciali ir Jums neatskleidžiama?

17. Pretenzijos.

Atsiminkite, kad pretenzijoms (dėl perteklinių, neproporcingų reikalavimų ir pan.) pateikti turite labai ribotą laiką. Vėliau pateikta pretenzija gali būti nenagrinėjama. Per vėlu skųsti sąlygas tuomet, kai jau suėjęs pasiūlymų pateikimo terminas arba pateikti pasiūlymai jau įvertinti ir yra priimtas sprendimas dėl laimėtojo (ar pasiūlymo atmetimo).

Pretenzijas nagrinėja tik pirkimo vykdytojai, o nesutikę su jų sprendimu išnagrinėjus pretenziją, turite teisę kreiptis į teismą.

Primename, kad Viešųjų pirkimų tarnyba nenagrinėja skundų ir pranešimų dėl galimų pirkimų ar pirkimo sutarčių vykdymo pažeidimų. Šiuose skunduose ir pranešimuose pateikta informacija naudojama tik viešųjų pirkimų analizei.

Tiekėjas turi teisę pateikti pretenziją pirkimo vykdytojui:

1) per 10 dienų (supaprastintų pirkimų[1] atveju – per 5 darbo dienas) nuo pirkimo vykdytojo pranešimo raštu apie jos priimtą sprendimą išsiuntimo tiekėjams dienos, o jeigu šis pranešimas nebuvo siunčiamas elektroninėmis priemonėmis, – per 15 dienų nuo pranešimo išsiuntimo tiekėjams dienos;

2) per 10 dienų (supaprastintų pirkimų atveju – per 5 darbo dienas) nuo paskelbimo apie pirkimo vykdytojo priimtą sprendimą dienos, jeigu šiame įstatyme nėra reikalavimo raštu informuoti tiekėjus apie pirkimo vykdytojo priimtus sprendimus.

Tokie patys terminai yra skirti skųsti ir pirkimo sąlygas, o nurodyti terminai skaičiuojami nuo pirkimo paskelbimo (o neskelbiamo pirkimo atveju – nuo kvietimo išsiuntimo tiekėjams) dienos.

18. Sutarčių sudarymas

Versija, aktuali iki 2021-12-31: atsiminkite, kad jei sutarties vertė yra 3 000 eurų (be PVM) ar didesnė, tokia sutartis su pirkimo vykdytoju turi būti sudaryta tik raštu. Jeigu neturite sudarytos rašytinės sutarties, o užsakymo (paslaugų, darbų, prekių) vertė yra 3 000 eur be PVM ar didesnė – nepradėkite vykdyti tokio užsakymo. 

Versija, aktuali nuo 2022-01-01: atsiminkite, kad jei sutarties vertė yra didesnė kaip 5 000 eurų (be PVM), tokia sutartis su pirkimo vykdytoju turi būti sudaryta tik raštu[2]. Jeigu neturite sudarytos rašytinės sutarties, o užsakymo (paslaugų, darbų, prekių) vertė yra didesnė kaip 5 000 eur be PVM – nepradėkite vykdyti tokio užsakymo.

19. Naudingi informacijos šaltiniai

http://vpt.lrv.lt/lt/cvp-is/mokymu-medziaga/tiekejams-1

http://vpt.lrv.lt/lt/cvp-is/mokymu-medziaga/mokomieji-filmukai

http://vpt.lrv.lt/lt/metodine-pagalba/gaires-ir-rekomendacijos

http://vpt.lrv.lt/lt/metodine-pagalba/tiekejams/apie-viesuosius-pirkimus-paprastai-1

http://klausk.vpt.lt

 

[1] Supaprastinti pirkimai https://cvpp.eviesiejipirkimai.lt/ svetainėje matomi pažymėti Lietuvos vėliavėle (su arba be M raidės:   arba ), o tarptautinės vertės (ne supaprastinti) – Europos Sąjungos vėliavėlės simboliu :

 

[2] Retesniais atvejais, numatytais VPĮ 25 straipsnio 3 ir 4 dalyse, žodžiu sudarytos sutarties vertė gali būti didesnė kaip 5 000 eur be PVM, tačiau bet kuriuo atveju mažesnė už 10 000 eur be PVM. 

 

Papildyta 2020-04-06, 2020-06-25, 2020-09-04, 2021-08-12