BDAR
gdpr

Jūsų asmens duomenų valdymas

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. 


Dėl subrangovo, subtiekėjo, subteikėjo sąvokų

(TAIKOMA TIK PIRKIMAMS, PRADĖTIEMS IKI 2017-07-01)

Viešųjų pirkimų įstatymo 24 straipsnio 5 dalis numato, kad pirkimo dokumentuose turi būti reikalaujama, kad kandidatas ar dalyvis savo pasiūlyme nurodytų, kokius subrangovus, subtiekėjus ar subteikėjus jis ketina pasitelkti, ir gali būti reikalaujama, kad kandidatas ar dalyvis savo pasiūlyme nurodytų, kokiai pirkimo daliai jis ketina pasitelkti subrangovus, subtiekėjus ar subteikėjus. Pažymėtina, kad Įstatyme subrangovo, subtiekėjo, subteikėjo sąvokos nėra apibrėžtos.

Vadovaujantis Lietuvos Respublikos civilinio kodekso 6.650 straipsnio nuostatomis, subrangovu laikomas rangovo pasitelktas kitas asmuo savo (rangovo) prievolėms įvykdyti. Tarnybos nuomone, subtiekėjo ir subteikėjo sąvoką reikėtų aiškinti analogiškai subrangovo sąvokai, t. y. subtiekėjais ar subteikėjais laikytini asmenys, kuriuos tiekėjas pasitelkia savo prievolėms įvykdyti.

Pažymime, kad tai, ar ūkio subjektas taps subtiekėju ar subteikėju priklauso nuo pirkimo dokumentų reikalavimų, t. y. kaip pirkimo dokumentuose yra aprašyti reikalavimai pirkimo objektui, tiekėjų kvalifikacijai ir panašiai. Todėl ūkio subjekto tapimas subtiekėju ar subteikėju, kiekvienu atveju vertinamas individualiai.

Jeigu teikdamas pasiūlymą tiekėjas turi pateikti duomenis ir apie ūkio subjektą, kurį jis pasitelkia, manome, kad tokiu atveju šis ūkio subjektas turėtų būti traktuojamas kaip subtiekėjas ar subteikėjas. Pavyzdžiui, perkant mokymų paslaugas, tiekėjas kartu su pasiūlymu turi pateikti lektoriaus gyvenimo aprašymą ar kitą informaciją, kai pasitelkiamas lektorius nėra tiekėjo, dalyvaujančio viešajame pirkime, darbuotojas arba nėra ketinama jį įdarbinti; perkant renginių organizavimo paslaugas, pirkimo dokumentuose nurodoma konkreti renginio data bei reikalavimai viešbučiui, kuriame bus apgyvendinami dalyviai, todėl tiekėjas, teikdamas pasiūlymą turi nurodyti viešbutį, atitinkantį pirkimo dokumentų reikalavimus. Manome, kad tiekėjui pasiūlyme pateikus duomenis apie ūkio subjektą, kurį jis pasitelkia bei sudaro su juo sutartį ar kitokį susitarimą dėl naudojimosi to ūkio subjekto ištekliais, preziumuojama, kad šis ūkio subjektas išreiškė sutikimą dalyvauti viešajame pirkime ir, kaip minėta aukščiau, turėtų būti traktuojamas kaip subtiekėjas ar subteikėjas.

Jei minėtame pavyzdyje, perkant renginių organizavimo paslaugas, pirkimo dokumentuose nereikalaujama įvardinti viešbučio, kuriame bus apgyvendinami renginio dalyviai, tik keliamas bendras reikalavimas tiekėjui užtikrinti dalyvių apgyvendinimą ir pakanka nurodyti apgyvendinimo kainą, šiuo atveju viešbutis, kurį tiekėjas pasitelks asmenų apgyvendinimui, nebūtų laikomas subtiekėju.

Pažymime, kad Įstatymo 32 straipsnio 3 dalis nustato, kad prireikus konkretaus pirkimo atveju tiekėjas gali remtis kitų ūkio subjektų pajėgumais, neatsižvelgdamas į tai, kokio teisinio pobūdžio būtų jo ryšiai su jais. Koks yra ūkio subjekto, kurio pajėgumais remiamasi statusas, sprendžiama kiekvienu atveju individualiai, pagal atsakomybės pobūdį, indėlį vykdant viešojo pirkimo sutartį ir panašiai. Atsižvelgiant į tai, minėtas ūkio subjektas gali būti jungtinės veiklos sutarties partneriu, subrangovu, subtiekėju, subteikėju arba kitu ūkio subjektu, kurio pajėgumais remiamasi, tačiau sutarties vykdyme tiesiogiai nedalyvaujančiu (toliau – Kitas ūkio subjektas). Kitu ūkio subjektu, pavyzdžiui, būtų laikomas asmuo, kuris paskolina tiekėjui pirkimo sutarties vykdymui reikiamą įrangą ir sutartimi, ketinimų protokolu ar kitokiu susitarimu su tiekėju patvirtina, kad tiekėjas galės naudotis skolinama įranga visą sutarties vykdymo laikotarpį, tačiau pačiame sutarties vykdyme šis ūkio subjektas nedalyvauja ir nevykdo sutartinių tiekėjo prievolių.

Paskutinė atnaujinimo data: 2020-03-09